Diktáty pre 3. ročník

Diktáty pre 3. ročník

Diktáty na tvrdé a mäkké spoluhlásky

Chytil ho za šiju. Hyenu trafil šíp. Nákaza sa chytro šíri do žíl. Lyžoval po širokom svahu. Ty si ale živý šibal. Podaj mi šidlo na šitie kože. Študuje na gymnáziu. Citróny aj pomaranče sú citrusové plody. Chystám sa na týždeň do Kysúc. Síra, kyslík aj cín sú chemické prvky. Na stôl položil šálku s lyžičkou. Ranná hygiena nesmie chýbať. To by bola chyba. Napil sa čaju a silno kýchol. Očistil cibuľu. Lyže oprel o tyč. Zaspievajme si hymnu! Chytro doplň chýbajúce číslo!

kuchynské utierky, Amorov šíp, široko-ďaleko, dynamo na bicykel, nylónové vlákna, kyvadlové váhy, šišatý tvar, hygienické potreby, kyslé citrusy, tyrkysové farba, šikmý chodník, chyba v živote, živá hydina, chytená hyena, oceľová tyč, kytica vo váze, počítať do desať, dymiaca cigareta, spev Cigáňov, čistý kyslík, ušiť sukničku z čipiek, chyžná v hoteli, motyky a lopaty, kývať tykadlami, odčiniť chybu, šibalsky hýbať hlavou

Ďalšie diktáty na tvrdé a mäkké spoluhlásky

Diktáty na vybrané slová

Teraz bývam v Bytči, no budeme sa sťahovať do Banskej Bystrice. Uvidíme, ako sa nám tam bude bývať. Byt nebude na sídlisku, ale v obytnom dome v centre mesta. Môj strýko so strynou bývajú na vidieku pri Myjave. Chovajú dobytok: kravy, býky, kone, kobyly, hydinu aj mačky, aby chytali myši. Sejú zeleninu, zbierajú bylinky. Z mlieka robia syry. Prebytky predávajú, zvyšky jedla nevyhadzujú. Pestujú hrozno aj ríbezle na víno. Milujú prírodu a obyčajný život. Chránia lesy, nenávidia pytliakov. Nepotrebujú blahobyt a prepych, ani rýchlosť veľkomesta. Strýc by nechcel robiť v priemysle.

V rybníku plávali pijavice a rôzny vodný hmyz. Býva tam aj vydra. Občas sa vyskytne aj výr, preletí ponad vysoké stromy. Na vodnej hladine sa zjaví vodný vír. Zavíri celé koryto, ktoré je veľmi plytké. V zime tam plávajú kryhy ľadu. Dolinou sa ozývajú piskľavé zvuky. Môžu to pískať svojimi pyskmi sysle alebo aj svište. V diaľke vyli vlci. Rys nepríde blízko, je plachý, radšej splynie s okolím. Zrazu zaznel výstrel z pištole. Boli to pytliaci. Nad horami sa začalo blýskať, hrozila víchrica.

Spoza kríkov ktosi zakričal, na píšťalke zapískal známy signál. Bol to ryšavý Rišo, Michalov synovec. Pozýval ma do svojho príbytku. Richard je sirota, býva so svojím strýkom Mišom. Hrali sme sa na pirátov, potom na rytierov. Prečítali sme si úryvok z lyrickej básne, ktorá sa pekne rýmovala. Pomáhali sme strýkovi píliť drevo. V kôlni je skrytá pílka, rýľ aj vidly. Bránu nikdy nezamykali.

Na obed sme jedli bryndzové pirohy. Pichol som sa na vidličke. Pýcha mi nedovolila vzlykať. Nezvyknem sa pýriť od hanby. Nasypali sme zrna pre sýkorky aj pinky. V pivnici je odložené staré koryto. Deň plynul pomaly. Sychravé počasie nám nedovolilo vyjsť von. Nechceli sme riskovať. Víchor silno zavýjal. Umyl som sa mydlom v umývadle. Trýznili ma myšlienky viny. Vymysleli sme milú príhodu. Celý príbeh sme aj napísali, aby to malo zmysel.

Na rímse je narysovaný kríž. Vyrytý je rydlom. Kurín je obydlie sliepok. Celú noc sedia na bidle. Husi sipeli, aj iná hydina vydávala sykavé zvuky. Rímska ríša oplývala veľkou silou. Dobyla mnohé iné krajiny. Vládol tam, jeho výsosť cisár. Pred vstupom do mesta sa platilo mýto. Mýtnici vyberali mince. Výskum vypočítal presný výskyt vydier v rieke Torysa. Ich výživu zabezpečujú ryby aj drobný hmyz. V tráve zasyčal had. Zvinul sa do klbka, keď ho Milo ubil palicou. Nechceli sme ho zabiť. Mys je výbežok do mora. Na stole bola položená prepychová misa s ovocím a pohár s vínom.

Ďalšie diktáty na vybrané slová