Diktáty pre 7. ročník

Diktáty na pomnožné podstatné mená

Mám rád rôzne súťaže a preteky, ale konské dostihy vo mne vyvolávajú rozpaky. Čítal si už dnešné noviny? Nastali mnohé zmeny v oblasti financií. Vysoké Tatry sú pre turistov najviac lákavé, no aj Malé Karpaty ponúkajú pekné turistické výlety. Atrakciou sú aj Piešťany, čí iné kúpele, od Trenčianskych Teplíc až po Bardejovské kúpele. Sedliaci uchopili vidly a pustili sa do práce. Po Vianociach mám problém sa vmestiť do nohavíc. Otec si nasadil okuliare a pustil sa do čítania novín, ktoré našiel pred dverami. Donovaly sú známe a pekné, no zážitok poskytne aj lyžiarske stredisko Králiky.

Ďalšie diktáty na pomnožné podstatné mená

Diktáty na číslovky

Rozprávky sú známe viacerými magickými číslami. Sú známe siedmimi horami, drakmi s dvanástimi hlavami, hradmi s trinástimi komnatami a kráľmi s tromi dcérami. Po celom svete sa zachovali stovky až tisíce ľudových príbehov. V devätnástom storočí ich zbieral Pavol Dobšinský. Nájdeme ich napríklad v knihe Prostonárodné povesti, čo je zbierka deväťdesiatich slovenských rozprávok. Pavol Dobšinský sa narodil šestnásteho marca v roku tisíc osemsto dvadsaťosem a umrel dvadsiateho druhého októbra v tisíc osemsto osemdesiatom piatom roku vo svojich päťdesiatich siedmich rokoch života. Jeho zozbierané príbehy som čítal už v ôsmich rokoch. Je to môj prvý obľúbený autor.

Mám rád hudbu zo sedemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia. Môj dedo sa dožil deväťdesiatych narodenín. Vo svojich sedemdesiatich rokoch života bol ešte úplne zdravý. Druhý starý otec umrel už ako sedemdesiatštyri ročný. Nevidel som ho od mojich dvanástich rokov. Celkovo som ho videl asi len trikrát. Prvý krát som bol ešte veľmi malý, asi tak trojročný. Druhý raz to bolo na oslave šesťdesiatych narodenín môjho strýka a tretí krát dvadsiateho ôsmeho augusta pred dvoma rokmi, keď moja mama oslavovala štyridsať rokov. Tri razy niekoho vidieť je veľmi málo.

Ďalšie diktáty na číslovky