Beletrizovaný životopis

Na rozdiel od životopisu formálneho alebo štruktúrovaného, beletrizovaný životopis je určený čitateľom, ktorých zabaví a poskytne im čitateľský zážitok. Je omnoho dlhší, obsahuje rozsiahle vety a rôzne umelecké prvky. Stretneme sa s ním v beletrii.

Vzor – beletrizovaný životopis

V deň keď som sa narodila bolo typicky aprílové počasie. Uprostred slnečného neba zrazu príde sivý mrak a dážď, ktorý vás v momente zmočí. To spomína často môj ocko, ktorý vtedy utekal z práce do pôrodnice, pretože mu stará mama volala, že už som na ceste. A vraj preto aj ja som taká dosť šialená a nikdy nevedia, čím ich zrazu prekvapím. Však áno, som aprílová.

Mám o tri roky staršieho brata, a tak moji rodičia boli dievčatku veľmi radi. No ja už od útleho detstva som bola skôr chlapčisko, ako poslušné dievčatko. Začala som behať veľmi včas a mama s úsmevom spomína, ako sa za mnou nabehala, pretože ja som liezla, kde sa len dalo.

Keď som už bola staršia, často som bývala u starých rodičov na záhrade. Tam som to milovala. Nebolo stromu, na ktorý by sa nedalo vyliezť. Ani plot mi nerobil nejakú prekážku. Každý pes na ulici mi bol kamarátom. No a v škôlke tiež sa mi páčilo. Pravda je, že kde sa dačo zlé vyviedlo, tam som nechýbala a kamarátila som sa skôr s chlapcami ako dievčatami.

Svoju najlepšiu kamarátku som spoznala až na škole v prvej triede a je mi najlepšou kamarátkou doteraz, odvtedy sedíme stále spolu. Chodievame sa navštevovať, spolu si pomáhame s učením. Ešte sa vrátim k prvým dňom v škole. Pri mojich nohách nepokojných to bolo dosť ťažké obsedieť na jednom mieste. Trvalo, kým som si na to zvykla. Pani učiteľka bola dosť prísna, no teraz viem, že to bolo dobre, pretože ma veľa naučila. Po čase som si na školu zvykla. Môj starší brat mi v niečom pomohol a doteraz mi pomáha, keď niečo neviem.

Ešte ma čaká pár rokov v základnej škole a potom budem musieť sa rozhodnúť, na akú strednú školu pôjdem. Ešte presne neviem, čím by som chcela byť, ale bavilo by ma robiť niečo so zvieratami.

Beletrizovaný životopis – vzor 2

Ako napísať beletrizovaný životopis