Diktáty pre 9. ročník

Diktáty na interpunkciu

Milá Martina, som rada, že si sa ozvala. Ahoj Antónia, kedy si sa vrátila? Joj, ale som unavená. Poď už domov, Natália! Milan, prosím ťa, nevieš, kedy príde tovar? Gregor, Martinov brat, študuje archeológiu. Predstavil ju ako svoju sesternicu. Ľubomír Feldek, známy slovenský básnik a prozaik, sa venuje aj prekladateľskej činnosti. Poézia, to je moja vášeň. Domov sa vrátil unavený a mrzutý. Doteraz sedí tam, v kuchyni. Náš starý otec, ako o ňom všetci hovorievali, bol veľmi výnimočný človek. Vždy si na neho spomeniem, keď sa musím rozhodnúť. Bohužiaľ, už nie je medzi nami.

Ďalšie diktáty na písanie čiarky

Diktáty na slovné druhy

Piati z nás deviatich sú ešte mladí chlapci. Narodili sa v deväťdesiatych rokoch. Rok, keď sa Adam narodil, je tisíc deväťsto deväťdesiattri. Ani Adamovi rodičia nie sú takí starí. Dvadsiaty tretí apríl je deň jeho narodenín. Dlho si budem pamätať oslavu jeho dvadsiatych narodenín. Zišli sme sa vtedy štrnásti kamaráti z detských rokov. Boli sme samí chlapci. Potom prišli dve baby. Ony nechceli ostať samy. No a my chalani sme boli radi. Oslávenec sediac vpredu na foteli sledoval všetko okolo. Smejúci sa priatelia sa točili okolo fľašky. Neostali ani chvíľu pri prázdnom pohári.

Tí ľudia, ktorí sa narodili pred rokom tisíc deväťsto päťdesiatštyri, sú už dôchodcovia. Niektorí návštevníci sa ubytovali v hoteli, ktorý bol prvý k dispozícii, no mnohým nevyhovoval. Našim futbalovým hráčom sa prvýkrát z ôsmich zápasov podarilo vyhrať. Takýto výsledok bol už dlho očakávaný. Títo hráči sami pochopili, akým spôsobom sa im to môže podariť. S naším mužstvom sa za týchto podmienok hrá už piaty rok. Tréner vo svojich päťdesiatich piatich rokoch sa týmto činnostiam venuje už dvadsiaty rok. V deväťdesiatych rokoch on sám hrával. Vtedy niekoľkokrát boli prví, boli niekoľkonásobnými víťazmi.

Rozprávku O dvanástich mesiačikoch sme čítali dvakrát. S prvými príznakmi jari prichádzajú sťahovaví vtáci. Ktorí zamestnanci by si neželali dvojnásobný plat. Obidve dcéry z vďaky a z úcty sa otcovi tri razy poklonili a prejavili svoje city dvojnásobným objatím. Deti aj mladé ženy ostali samy. Nevadil im takýto prístup dospelých, ony boli rady. Aký bol dnešný deň? Deň bol akýsi pochmúrny, pretože nám veselé nálady pokazili akísi neznámi pocestní. Z posledných tridsiatich dní pršalo asi štyri razy.

Najmenej stokrát som našim žiakom vysvetľoval princípy zlomkových rovníc, no asi dve tretiny to stále nepochopili. Mali vypočítať, koľko sú tri pätiny z pätnástich. S mojím niekoľkonásobným vysvetľovaním som nepochodil. V prvých ročníkoch je prístup učiteľa dôležitý. Niektorých žiakov treba motivovať viackrát iných menej ráz. Mnohí na školu ešte nie sú pripravení. S dvadsiatimi ôsmimi žiakmi zo všetkých deviatich tried pracuje psychológ. Dvadsiatym ôsmym marcom si pripomíname Deň učiteľov.

Niektorí vychovávateľkini zverenci ostali sami, no niektorých nemohla nechať samých. Tí chlapci nemali žiadny rešpekt. Takíto boli od mladých čias. Takýmto správaním dosiahli to, že každý učiteľ bol na nich veľmi prísny. Ľudia sme rôzni. Niekto je vážny, iný je veselší, no nikto nie je dokonalý. V iných krajinách je iný poriadok, iní ľudia. My sa budeme snažiť vyhnúť akýmkoľvek problémom. Môžeš mi, prosím, prezradiť, ktorý spôsob sa ti zdá najlepší. Koľkí z vás sa nemôžu zúčastniť nasledujúcich pretekov? Z tvojich názorov mám nepríjemný pocit. Mojím veľkým potešením sú animované seriály.

Vo februári už cítiť jarný vzduch v povetrí. V tomto období skorej jari mám mnoho dôležitých termínov zaznačených v kalendári. Potrebné dokumenty sú založené vo fascikli na polici. Hlavou mi prešli všetky myšlienky týkajúce sa mojich povinností. V práci my všetci máme roboty vyše hlavy. Aj bývalí kolegovia mi to potvrdili. Z tridsiatich ôsmich žiadostí sme vybavili len dvadsaťsedem. Už dvanásty čakajúci bol veľmi netrpezlivý. Štyrikrát nám pripomenul, že náš omyl bol niekoľkonásobný.

S dvadsiatimi dvoma pracovnými dňami v mesiaci naháňame výsledky, aby veci dávali zmysel. A omyly nemožno skryť. Týždne, hodiny, minúty sa míňajú. Dvadsiaty štvrtý marec je pre našu firmu výnimočný. Ten deň sa pomaly blíži. Všetky významné dátumy sú v diári poznačené. Čas je veľmi rýchly. Život skladajúci sa z obyčajných momentov nám niekedy uniká pomedzi prsty. Niektorí ľudia sú netrpezliví a bijú sa o svoj blahobyt. Niektorým sa svet zdá nebezpečný a plný rizika. V sychravom počasí nie vždy človek vládze byť vitálny. Niekedy nás premôžu virózy.