Diktát na prídavné mená

Diktát na prídavné mená 1

Diktát pre šiesty ročník

Ostrý sokolí zrak zbadal v kŕdli divých kačíc jednu divú hus. Nikdy nezabudnem na Betkin nevrlý pohľad. Ivan sa zastavil pred Vladovým domom. Susedovi chlapci boli zvedaví na darček. V cieli bol prvý. Všetci boli z toho veľmi prekvapení. Podaktorí sa zaradovali. Jano bol z toho veselý. Bol to jeho najväčší deň v živote. Len jeho rodičia sú akísi nespokojní. Niektorí ľudia sú zvláštni.

Diktát na prídavné mená 2

Spevaví vtáci sa vrátili do svojich príbytkov. V lese sme našli medvedí brloh. Obidvaja matkini bratia sú vysokí. Strýko Jano je však ešte vyšší. Často som chodieval na prázdniny k starým rodičom. Mali výborný včelí med. Starý otec choval včely. Starká aj starký boli veľmi pracovití a statoční ľudia. Bol som u nich veľmi šťastný. Som ich najmladší vnuk.

Diktát na prídavné mená 3

najstarší člen, riskantný plán, bystrí výskumníci, visiaci zavinutý obrus, vydrí kožuch, otroci bití bičom, sýkorkino hniezdo, trestaný väzeň sediaci v cele, nezmyselnosť mnohých ideí, so slnečnými okuliarmi, Milkine orchidey, kráľovi poddaní, bol biely ako stena, boli červení od hanby, dedovi vnuci, od strýkových synov, akísi nezbední beťári, pouličný psík, dedinskí farmári, otec je tvrdohlavý a dôsledný, sestrin manžel, sťahovaví vtáci, žabí princ

Diktát na prídavné mená 4

Diktát pre siedmy ročník

Bratovi spolužiaci nevyhrali plavecké preteky, skončili až ako štvrtí. Na prvom mieste sa umiestnili traja usilovní chlapci z dedinskej školy. Aj keď boli najlepší, ostali skromní. Jeden z nich bol mimoriadne talentovaný. Je to Jankin brat. Janka je sesternicina kamarátka. Bystrým sokolím pohľadom ma našiel v dave kričiacich malých detí. Zdalo sa mi, že je smutný, no jeho nadšený tón hlasu ma presvedčil o opaku. Hovoril ten istý príbeh už, hádam, stý, ak nie tisíci krát. Vedel som, že pre neho je to dôležitý okamih, a tak som bol ochotný počúvať jeho hlasný smiech a pozerať sa na opičí výraz v detskej tvári.

Diktát na prídavné mená 5

Z južných krajín priletia sťahovaví vtáci. Na dnešný obed sme mali pripravený slepačí vývar. Mamin nedeľný obed je vždy ten najlepší. V dávnych vekoch bývali ľudia chudobní. Malí chlapci ostali navždy verní priatelia. Chutil nám babičkin vynikajúci slivkový lekvár. Dedo lieči choroby dýchacích ciest včelím medom. Susedkin pes nás prebudil svojím prenikavým brechotom. Strýkovi synovia sa správali ako nevychovaní sebci. Sú horší od tetiných detí. Stretli sme sa s Katkinými starými priateľkami. Poľovnícky dom je zariadený jelením parožím aj medvedími kožušinami. Šéf diskutoval s podriadenými o nových poznatkoch. Šéfovi ľudia ho nepodporili v jeho osvedčených postupoch.

Diktát na prídavné mená 6

S Ankinými bratmi sa poznáme od minulých Vianoc. Pri večeri sme diskutovali o diktatúre v Severnej Kórei. Všetky hotely na hlavnej ulici boli obsadené zahraničnými turistami. Od Ley som sa dozvedel fakty o Milanových kamarátoch. Milanovi kamaráti sú známi pochybnými činmi. Štúdiom cudzích jazykov som sa venoval dlhé večery. Dôležité poznámky a dokumenty sú založené vo fascikli. Pozornosti od blízkych ľudí sa nedočkal. Díval sa na dôverných priateľov psím pohľadom. Čestní muži nechceli zradiť svoje ideály. Počas celej zimy aj začiatkom jari obsadili mohutný strom kŕdle čiernych vrán.