Diktát na vybrané slová

Diktát na vybrané slová po b

byvoly a bizóny, horská bystrina, bytový nábytok, vtáčie bidlo, úbytok jedla, kobylie mláďa, býky na bitúnku, nabíjačka na telefón, dobyť územie, odbitie hodín, bylinkový čaj, bičom bil dobytok, neobyčajná bytosť, zbytočná bitka, Považská Bystrica, čítal nám bibliu, býčie zápasy, pochádza z Bytče, nebi ma!

Na bystrickom jarmoku predávali obilie, rôzne liečivé byliny i byvoly. Najstaršia kobyla bystro preskočila cez ohradu. V našom obydlí bolo počuť biť hodiny. Biskup čítal z biblie o dobytí Jeruzalema. Bižutéria sa zakotúľala pod nábytok. Biť slabšieho nie je správne. Chcem byť silný ako býk. Bol by ho zbil, nebyť otca vo dverách. Keby som sa premenil na rozprávkovú bytosť. Len aby bol odbyt.

Diktát na vybrané slová po m

milujúca matka, mysliaci tvor, vtipná myšlienky, Michal nad umývadlom, hmyz pod mikroskopom, minuté mince, minúty zmysluplnej práce, priemysel v Myjave, minerálny prameň, pomyje v mise, mys pri mori, mykol sa celým telom, mihol mihalnicou, žmýkal prádlo

Miška si zmyslela, že chce byť miss triedy. Pod umývadlom bola veľká misa s pomyjami. Vyumýval celú kuchyňu. Minister chytil do rúk mikrofón a prehovoril k miliónom ľuďom. Komodu s mincami vždy zamykala, aj keď to nemalo žiaden zmysel. Bolo veľkým omylom, myslieť si, že cesta horským priesmykom je bezpečná. Auto chytilo šmyk. Mihlo sa mi pred očami mystické znamenie. Obloha hmýrila rôznymi farbami. My sme to mysleli ináč.

Diktát na vybrané slová po p

pýriť sa od pýchy, písomná práca, píliť drevo, pískať na píšťale, odpykať si trest, pýtať si pilník, pijavica mu pila krv, pilná práca, dopyt po pitnej vode, zapichnúť vidličku, pilot naštartoval, pitva vykonaná lekármi, balón sa prepichol, žiť v prepychu, psí pysk, detské pyžamo, napísať poviedku

Pirát sa pýšil svojou pištoľou. Mená sa píšu s veľkým písmenom. Počuť zvuk kopýt a pišťanie kolies. V záhrade sme vytrhávali pýr. Pytliak sa zapýril od hanby. Otec si objednal pivo a pizzu. Mama si dala rezeň s pyré. Pichlo ma pri srdci, keď spomenul pitvu. Chlapi pílili drevo. Príliš veľa sa pýtal. Pri tom prepychu sa začal pýriť. Dieťa oblečené v pyžamku držalo v ruke piškótu. Zo zvieracieho pysku vyšiel prenikavý piskot. V pitvore nebol veľký prepych.

Diktát na vybrané slová po r

zeleninové rizoto, rybárik sa živí rybami, prameň prýštil, korytnačka sa skryla pod koryto, rým v básni, rysovacie potreby, peňažný príjem, príjemný pocit, Rimania a Gréci, na Toryse plávali kryhy, ryšavý Riško, stryná z Korytnice, liptovská bryndza, rýdziky aj hríby, v poryve vetra, rým v básni vytvára rytmus, úryvok z románu, zviera zaryčalo, zaryl rypákom do zeme, kryštáliky soli, krištáľová váza, porisko sekery, ukrytý v kríkoch

Vymysli rým na slovo rytmus. Rím bol niekedy veľkou ríšou. Úryvok z básne sa nerýmoval. Z fontány vytryskla voda. Rýľom zaryl do zeme. Trýzni ma to veľké riziko. Rival zaryčal. Rybárska sieť ostala prázdna. Rys je plaché zviera. Narysoval som priamku. Koryto bolo poznačené mnohými ryhami. Korytnačka ho pohrýzla. Ryba bola rýchlejšia ako rybár. Z prameňa prýštila krištáľovo čistá voda. Richard riskoval príliš veľa. Na ihrisku bolo počuť krik, ktosi až ryčal.

Spoza kríka sa objavil rys. Jeho plachosť mu však nedovolila prísť bližšie, rýchlo sa skryl. V blízkosti prýštiacej studničky diviaky svojimi veľkými rypákmi ryli do zeme. Strýko zakričal na ryšavého chlapca. Začal na Riša brýzgať. Pre architektúru Rímskej ríše boli príznačné výrazné rímsy na budovách. Loď narazila krížom na kryhu ľadu. Bolo to veľmi riskantné. Rytier bol príliš pyšný na to, aby si priznal svoj trýznivý strach. V diaľke počul rytmus rinčiacich zbraní.

Diktát na vybrané slová po s

silónové vlákna, synov signál, sýkorky odleteli, hniezdo osirelo, had zasyčal, počuť sipieť husi, povesti spod Sitna, jazierko vysychá, posyp to syrom, voda so sirupom, strýko so synovcom, sivý syseľ, nasýtil som sa, sypal piesok

Syn nasýtil sýkorky obyčajným syrom. Situácia sa zmenila. Deň bol sychravý, obloha zosivela. Nasyp do sita múku. Hus zasipela. Zo syna sa stala sirota. Sneh bol veľmi sypký. Ochorel na osýpky. Vysiela veľmi silné signály. Syseľ si uchmatol syrovú pochúťku. Napodobňoval sykot hada. Vo vzduchu cítiť síru. Z toho sirupu nie som sýty.

Malého synčeka trápia osýpky. Je vysypaný po celom tele. Pozeral na mamku ako sirôtka. Múku presypala cez sito a posypala ňou plech. Sýkorky v sychravom počasí poletovali po dvore. Potrebujú sa nasýtiť, aby získali dostatok sily na silnú zimu. Ich spev je signálom jari. Príroda je to dokonalý systém. Vietor bol príliš silný a sypký sneh nám šľahal do tváre. Na tanieri bolo rizoto posypané syrom.

Diktát na vybrané slová po v

visiaca výzdoba, výroky slávnych ľudí, vízie do budúcnosti, vypočítať príklad, vyloviť z hrnca, nevinný výraz, výkresy vo vitríne, vodný vír, zavinúť do klbka, výška a váha, vidieť vo vysokých horách vyletieť výra, prepychová vila, víly vyspevovali, vy aj my, výhodná kúpa, vyrobiť zvyšný tovar, výskum vo výrobe, vaša výsosť, uvítací večierok, zvyčajný výskyt, vystrašil ho výstrel, nie mojou vinou, vyrážky na tvári, vyrušoval počas vyučovania, z vily sa vytratil

Dievčatá vili vence a z lesa počuli vyť vlkov. Vo vitríne videla vypchatú vydru. Na výstave vinohradníctva bol vysoký výskyt výrazného vína. Zdravá výživa obsahuje veľa vitamínov. Výťah nás vyviezol na tretie poschodie. Ochorenie zavinili vírusy. Víla zmizla vo vzdušnom víre. Na strome sa zjavil výr. Víťaz vystúpil na najvyšší stupienok. Vlk zavýjal vo víchrici. Vďaka vitamínom vo víne je vitálny. Vítam vás na výročí našej svadby. Celý čas mi vykal. Videl vyžlu, ako vytiahla z tašky zvyšky salámy. Na tvári sa mu objavili vyrážky. Vy ste už všetko vyložili na stôl. Okolo vily vysadili stromy. Zvíťazil vďaka svojej vytrvalosti.

Diktát na vybrané slová po z

cudzí jazyk, ziskuchtivý pán, zívať od zimy, zips na zimnej bunde, vyzýval ho na súboj, prezývať niekoho prezývkou, popáliť si jazyk, ozýval sa zimnou krajinou, zistiť pravdu, vzývať bohov, dvojjazyčný preklad

Nazývali ho známou prezývkou. Pozývam vás na zimný bál. Nešlo mu o zisk, zachoval sa nezištne. Budovou sa ozývali slová cudzieho jazyka. Dom vzýval prázdnotou. Zisti, či sa tam nachádza zinok. Zita ho vyzývala k slovu. Zistili, že obchod nie je veľmi ziskový. Dostal prezývku podľa toho, že často zíval.

Jazyk Ziny sa ani na chvíľu nezastavil, ostatní už začali zívať. Získali sme dostatok času na zistenie potrebných faktov. Zima sa už ozýva. Nazývali ho lakomec, čo bola príznačná prezývka, pretože vždy chcel získať čo najviac len pre seba. Nevedel byť nezištný. Štúdium jazykovedy mi pomohlo pri porovnávaní rôznych jazykov, zisťovaní ich odlišností. Zinok je dôležitý stopový prvok pre naše telo. Rival ho vzýva na súboj. Bol prekvapený, vždy ho každý pozýval k sebe.

Diktát na vybrané slová 1

Malý Vilko vykríkol do víchrice. Víťaz si vydýchol. Videl sivý venček, ktorý uvila Silvia. Víno vyliali cez sito. Síra v ohni zasyčala. Pes zavyl od bolesti. Prudko mykol plecami. Býk mal v pysku pýr a iné byliny. Vo vyčistenom umývadle boli dve misky. Vyžmýkané prádlo viselo na žinke. Podaj mi tričko! Vyšiel z pivnice a silno zapískal.

Diktát na vybrané slová 2

Starká nasýpala sliepkam zrno. Zá­hradník nemilosrdne ničí pýr. Náš syn si chytro zvykol na nových spolužiakov. Ako sa do hory volá, tak sa z hory ozýva. Katka iba pyšne pohodila hlavou a odišla.  Z vyso­kého komína sa kúdolí dym. Nad Banskou Bystricou sa týči vrch Urpín. Korytnica je známa minerál­nou vodou.

 Diktát na vybrané slová 3

Vavrínový veniec visí víťazovi na krku. Vrtuľník vyletel do veľkej výšky. Husi zasipeli a pomaly sa približovali. Syn má pekný byt na sídlisku. Myšičky pyšne pokývali svojimi chvostíkmi. Ryžu jedli z misky. Pri pitve našli v rybe prsteň. Líška zacítila korisť. Vybehla z kríčka, aby sa nasýtila. Pod brezami a osikami vyrastali malé hríbiky. Zmija zasyčala a vystrčila jazyk.

 Diktát na vybrané slová 4

Pílka na železo sa zlomila. Koč zvíril prach na ceste. Zavýjanie vlkov sa ozývalo dolinou. Vodiči nemajú zimu radi, pretože sa šmýka. Na slovo striga nemohol vymyslieť rým. Strecha je pokrytá škridlami. Ťažko si vydobyli slobodu. Z kotla syčala para. Hodiny odbili poludnie o päť minút skôr. Konské kopytá zanechali ryhy. Videl som víly, ktoré vili vence. Sýkorky si sadli na bidlo.

 Diktát na vybrané slová 5

Mám rád mimoškolské činnosti. Naposledy sme boli na výlete vo Vysokých Tatrách. Teší ma vysokohorská turistika. Vybrali sme sa na najznámejší slovenský kopec Kriváň. Náš vodca pracuje ako zememerač a pritom sa venuje horolezectvu. Dievčatá nestúpali príliš rýchlo, hravo som ich predbehol. Pripojil som sa k najrýchlejšej skupine. Zrazu vyletel z kosodreviny výr.  Nakoniec sme vyšli na vrchol ako prví. Na kopci vial silný víchor.

Diktát na vybrané slová 6

Diktát vhodný pre štvrtý a piaty ročník

Cyril mi požičal bicykel. Vo víre sa zdvihol prach. Dolinami sa ozýval známy signál. Zrýchlil som krok. V umývadle zarinčala kovová tyčka. Dnes som mal byť v Myjave, aby som navštívil Erikovho strýka. Mačka vypustila z pysku myš. Mýlil som sa v jej úmysle. Milkine myšlienky sú celkom milé. Pomýlil som sa vlastnou vinou. Zo zvyku sa víťaz vynesie na rukách na najvyššie miesto. Všetci vytrvalo výskali a pískali. Dieťa zavinula do perinky.

Diktát na vybrané slová 7

Pred priesmykom vyberali mýto, no my sme minuli už všetky mince. Starobylá povesť písala o rytieroch spod Sitna. Zver začala ryčať, rýpať do zeme a husi zasipeli. Prichytený pytliak sa pýril od hanby. Víla je obyčajná rozprávková bytosť. Na bitúnku sa zabíjajú býky, bizóny a iný dobytok. Sliepky sedeli na bidle, kým sa nezačalo blýskať. Rozvíjajúci sa priemysel býva príčinou blahobytu a prepychu v ríši. Počas sychravých dní sú vydry ukryté v koryte riek. Živia sa rybami aj drobným hmyzom. Keby neboli zlodeji, nemalo by zmysel zamykať si príbytky.

Diktát na na vybrané slová 8

riskantný plán, bystrí výskumníci, visiaci zavinutý obrus, rys je divé zviera, vydrí kožuch, ten istý vírus, dvojnásobný víťaz, v rytierovom meči, ríša vtáctva, kúpele v Korytnici, vtáčie bidlo, otroci bití bičom ako býci, sýkorkino hniezdo, nezmyselnosť mnohých ideí, tisíce mincí, pichlo ma pri srdci, bydlisko na sídlisku, myší piskot, rýdziky medzi hríbmi, mys je výbežok do mora, výr vyletel do výšky, neobyčajné príbehy, výhoda danej príhody, zmija zasyčala, vyžla zavýjala a hus sipeli

Diktát na na vybrané slová 9

V pitvore boli kovové myšacie pasce a mnoho zbytočných vecí. V obývacej izbe sa vynímal veľký krištáľový luster a starobylý nábytok. Korytnické kúpele boli známe svojou kvalitnou minerálnou vodou. Nemá zmysel zamykať vchodové dvere. Záujem o rôzny hmyz a iná zmysluplná činnosť. Príroda je silná. Miškova stryná k nám bola veľmi milosrdná. Chýba mi niekto blízky. Syslí piskot sa ozýval mohutnou horou. Mirkino pyžamo je pod mojou prikrývkou. Blýska sa, letná búrka sa blíži. Na drevenej lavici boli Rišove rysovacie pomôcky a jedna príborová lyžica. Bál som sa nevyspytateľnej vyžle, aby ma neuhryzla.

Diktát na na vybrané slová 10

Moja snaha bola úplne zbytočná. Keď sa o ňom hovorilo, náhle zbystril. Bil päsťou do stola. Aký to má zmysel? Minulý týždeň sme písali písomnú prácu z biológie. Utekal veľmi rýchlo. Diviaky pyskom rýpali do zeme. Týrať nevinné bytosti je nesprávne. Sýty hladnému neverí. Syn sa nazlostil. Zvyšné jedlo dali dobytku. Výskumníci objavili príčinu virózy. Na svoje roky je veľmi vitálny. Nazývali sme ho prezývkou. Pomaly lyžoval z kopca.

Diktát na vybrané slová 11

Na brehu Vinianskeho jazera sme uvideli vydru. Malým pyštekom ulovila rybu. Musela vynaložiť veľkú silu. Priblížili sme sa k jazeru, no ona rýchlo zmizla. Ukryla sa v hlbinách jazera. Hladina vody sa v tom okamihu zavírila. Breh osirel. Ticho pripomína blížiacu sa búrku. A ako mihnutím prútika sa začalo blýskať. Dážď sa na nás zosypal. S výskotom a krikom sme vybehli do lesa nájsť úkryt. V blízkosti prýštiaceho prameňa sme v kríkoch počuli pišťať nejaké zviera. Možno to bol syseľ. Po daždi sme sa víťazoslávne vrátili domov. Zbytok dňa bolo sychravo.