DIKTÁT NA I/Í, Y/Ý

Diktát na tvrdé y alebo mäkké i č. 1:

Na lavici boli položené štyri knihy. Natešení chlapci vybehli z dverí. Dnes je oslava desiatych narodenín mojej sestry. Na univerzite študujú študenti mnohých národností a vierovyznaní. Pestrofarebný motýľ sa mi mihol pred očami. Učiteľkin syn nevyhral preteky, chcel byť prvý, no skončil ako tretí. Súťažil s desiatimi ďalšími športovcami. Rozhodkyňa potvrdila naše dohady. Po večeri sme vyrábali aromatické sviečky a rozprávali sme príbehy z minulosti. My sme nikdy neboli vyčerpaní. Prišiel na výstavu aj so svojím psom. Mojim bratom sa blýska na lepšie časy. Už je to veľmi blízko. Hmýrilo sa to nad celým jazerom obyčajným hmyzom. Deviati z desiatich žiakov vypracovali písomnú úvahu na čas.

Diktát na tvrdé y alebo mäkké i č. 2:

Zvieracie stopy boli vryté do snehu. Bielym sypkým snehom boli pokryté všetky vrchy a doliny. K horárovi rýchlo dobehli zadychčané psy. Kohúty živo zakikiríkali. Krovie sa hmýrilo miliardami múch a drobného hmyzu. Pred očami sa mi zablýskali ligotajúce sa šperky a drahokamy. Rozprávkový kráľ sa spýtal svojich dcér, či ho majú rady. Po odpovedi jednej z nich ostal veľmi prekvapený. Jeho kroky smerovali z tichej chodby do záhrady. Princeznú nakoniec ukryl mlynárov syn. Chlapi ostali so svojimi pochybnými myšlienkami sami. Ostatní v miestnosti zmizli, odišli za povinnosťami.

Diktát na tvrdé y alebo mäkké i č. 3:

Rožňava bývala za starých čias významným baníckym mestom. Dnes je jedným z najvýznamnejších turistických stredísk východného Slovenska. Mnohí turisti, nielen domáci, ale aj z cudziny prichádzajú do mesta. Láka ich historické námestie v centre. Okolie mesta tiež oplýva mnohými prírodnými aj historickými krásami. Návštevníci by nemali minúť kaštieľ v Betliari, hrad Krásna hôrka či Ochtinskú aragonitovú jaskyňu. To všetko stojí za to vidieť. Ubytovanie je možné v hoteli alebo v inom ubytovacom zariadení.

Diktát na tvrdé y alebo mäkké i č. 4:

obrazy hýrili krikľavými farbami, kríky ríbezlí, blýska sa veľmi blízko, lyžica z lipy, z komína sa dymí, sedeli pri rybníku, kríž na ceste horského priesmyku, strecha pokrytá škridlami, bitka bola aj tak zbytočná – nezvíťazili – hrad nedobyli, hus zasipela, sliepky a kačice sedeli na bidle, trvalé bydlisko mám v Bystrici, ukrýval pištoľ v pivnici, vraždy, zabíjanie a iné kriminálne činy, úryvok z básne sa nerýmoval, povestní rytieri spod Sitna, syrová pizza, ulicou sa ozýval Zuzkin piskľavý hlas, zmija zasyčala, lístie sa vírilo vo víchre