Diktát na podstatné mená

Diktát na podstatné mená 1

Diktát pre piaty ročník

V kroví som začul nejaké zvuky. Náhle vyleteli divoké kačky. Zbadal som tam aj husi. Vlci začali zavýjať. V povetrí cítiť príchod jari. Vtáčky spievajú a na lúke kvitnú prvé kvietky. Vrátili sa lastovičky aj bociany. Nie je čas sedieť na peci. Na jar máme v záhrade veľa roboty. Záhradkári majú plné ruky povinností. Od rána až do noci sme sadili zemiaky.

Diktát na podstatné mená 2

Diktát pre ôsmy ročník

Ja, moji spolužiaci aj s rodičmi sme sa vybrali na výlet na bicykli. V jednej dedine nás privítali mohutné vrchy. V tuneli som sa trochu bál. Potom sme videli nezvyčajné domy. Spali sme v prepychovom hoteli. Mali sme so sebou aj turistické preukazy, ale lacné hotely boli zavreté. Večer tam hrali muzikanti v kroji. Huslisti, speváci aj s tanečníkmi.

Diktát na podstatné mená 3

Diktát pre piaty ročník

Napísal niekoľko zbierok básní. Požičal som si obrázkové knihy. Nezvládol by to bez tvojej pomoci. Napísal som bratrancovi list. Pochválil som sa s dobrými známkami. V mori žijú morské ryby a mnohé iné živočíchy. Od jari do zimy chodieval do záhrady. Naše mamy ostali v kuchyni. Ochutnal som z polievky a pridal som si trochu soli. Nebudem sedieť doma na peci, lákajú ma iné cesty.

Diktát na podstatné mená 4

Diktát pre ôsmy ročník 1

najstarší člen rodiny, rozhovor s hokejistom, more radosti, dva týždne v mesiaci, bystrí výskumníci, v rytierovom meči, ruža v tŕní, otroci bití bičom ako býci, o utrpení mláďat, nezmyselnosť mnohých ideí, sympatia a obdiv k huslistovi, s niektorými okuliarmi, Milkine orchidey, tisíce mincí, ležanie na peci, plávanie v štýle prsia, poklady ukryté v truhlici, šaty v kufri, umelci a umelkyne, vojna v Kórei, zúrivé psy, výletníci pri mori, hory aj lesy, hviezdy na nebi

Diktát pre ôsmy ročník 2

V príručnom kufri mal poskladané oblečenie a iné veci. Na stene viseli obrazy. Od zlosti rozbil všetky poháre aj hrnčeky. Na tanieri boli dva kusy mäsa, ryža a pečené zemiaky. Rozprával nám o hoteli, v ktorom strávil štyri noci. Črepy z rozbitého zrkadla boli po celej izbe. Spolužiačky by rady ostali v kaštieli. Cesta vlakom bola samé tunely a mosty. Mysy sú výbežky do morí.

Diktát na podstatné mená 5

Dátumy v kalendári mi pripomínajú, že sa blíži čas našej zimnej dovolenky. V tomto období chodievame s rodičmi niekde tam, kde sú lyžiarske vleky a kde sú lacné hotely či iné ubytovania. Ubytujeme sa v blízkom hoteli, alebo v ubytovni. Aj chaty máme radi. Vezmeme spolu štyri páry lyží, pre každého jedny. Lyže našej mamy sú nové. Otcovi stačia staršie lyže. A my chlapci máme lyže kúpené v bazári. A lyžiarske svahy sú naše. My zbožňujeme zimné športy a v lyžovaní sa vyžívame.

Diktát na podstatné mená 6

stopy v púšti, oblaky na nebi, manažéri firmy, myšlienky vo vedomí, pocity v srdci, rozhovory s umelcami, hudobníci v kroji, hotely na hlavnej ulici, noci v hoteli, pohľady na rôzne hotely, vety napísané na papieri, vlaky v tuneli, tunely pod horami, nápady z hlavy, cestou na bicykli, zemiaky na tanieri, topánky v regáli, herci v seriáli, seriály v televízii, interiéry v galérii, obrazy v interiéri, filmy v origináli, originály dokumentov

Diktát na podstatné mená 7

dátumy v kalendári, panely domov, trhliny v paneli, medzi dva panely, prechádzame cez dva tunely, pozdrav od Andrey, podaj to Andrei, fakty o Andrei, hovory s Andreou, dve Andrey sa rozprávajú, od obidvoch Andreí, stretol som obidve Andrey, na okne vidím dve orchidey, vôňa orchideí, lety do Južnej Kórey, pozdravy Kórei, ľudia žijúci v Severnej Kórei, obidve Kórey, obyvatelia obidvoch Kóreí

Diktát na podstatné mená 8

Prešli sme na bicykli všetky cesty v celom kraji. Deti nám mávali rukami, chlapci pokrikovali. Prešli sme cez dva tunely. Lákajú nás Tatry aj iné hory. Poznáme vrchy v celom končiari. Niekoľko nocí sme spali v lacnom moteli. Po večeri sme trávili celé večery čítaním literatúry. Knihy obsahovali krásne myšlienky a idey. Zo všetkých ideí ma najviac zasiahli dve vety o mieri. Na stretnutí som poznal obidve Ley. Od obidvoch Leí som počul slová radosti, no od jednej Ley som to nečakal. Aj som to tej Lei povedal. Ostalo trochu vody v pohári. Pozerali sme všetky dokumenty aj seriály o Severnej Kórei. V najnovšom seriáli hrali viacerí známi herci.

Diktát na podstatné mená mužského rodu

Diktát pre 5. ročník

Turistické oddiely spolu aj s našimi turistami strávili niekoľko dní v Slovenskom raji. Na chrbte niesli ťažké batohy. Obdivovali vodopády, toky riek a skalné útesy. Slovenský raj patrí medzi naše najkrajšie národné parky. Prechody dolinami uľahčujú reťaze, schody zo skál a rebríky. Ľudí, ktorí majú radi prírodu, pribúda ako hríbov po daždi.

Diktát pre 6. ročník

Tuláci sú ako vtáci sťahovaví. V celom chotári brechali podráždené psy a hrozivo krákali havrany. Zlodeji sa zľakli kriku. Policajti vytiahli staré záznamy, kde vyšli najavo mnohé kriminálne činy. Kúsky mäsa aj zemiaky osmažil v oleji na miernom ohni. Sedel na pni a držal všetky svoje veci. Stromy ho akoby strážili. Boli to pre neho ťažké okamihy. Hľadel pred seba na štíty známych vrchov. Ako malí chlapci sme preskakoval cez všetky schody aj obrubníky. Celé dni aj večery sme sa vozili na bicykli.

Diktát na podstatné mená mužského rodu vzor chlap

Pravekí muži boli predovšetkým lovci. Keďže chlapi sú fyzicky silnejší, robievali vždy ťažšie práce. Neskôr ako poľnohospodári pracovali celé dni na poliach. Pastieri pásli dobytok. Ľudia potrebovali aj rôznych remeselníkov. Remeselníci sa živili ako kováči, drotári, krajčíri, obuvníci. Boháči pracovať nemuseli. To zbojníci pokladali za nespravodlivé, preto pánov okrádali. Tí však zbojníkov potom nemilosrdne trestali. Neskôr sa život zmenil, zo sedliakov sa stali pracovníci v továrňach. A dnes sú muži aj ženy zamestnanci alebo živnostníci rôznych odvetví.

Diktát na podstatné mená mužského rodu neživotné

zakončené na r,l 

Diktáty pre 6. ročník

Diktát č. 1

Muži sediaci na foteli diskutovali o politickom debakli vládnucej strany. V hoteli na recepcii dominovali výrazné kožené fotely. Pozor, v kábli môže byť elektrický prúd. Vlakom sme prešli cez obidva najznámejšie tunely. Dokumenty mám založené vo fascikli. Hudobný znalec rozprával o populárnom tanečnom singli. Posledné modely áut majú netradičný dizajn. Zastihla nás nečakaná správa o požiari.

Diktát č. 2

Starý otec rád stavia modely lietadiel. V tuneli som sa mierne bál. Prešli sme na bicykli niekoľko krajov: celý Gemer, Spiš, aj Liptov. Ocitli sme sa v neznámom končiari. Na tržnici predávali domáce karfioly, kaleráby, zelery aj kely. Maliar ponúkal svoje obrazy v akvareli aj v oleji. Akvarely sa predali ako prvé. Pouličný umelec oblečený vo flaneli hral na triangli. Má záznam v registri trestov. Štebotavé vtáky sedeli na konári.

Diktát č. 3

V septembri sa nastupuje do školy. Učiteľ žiakom by mal nastaviť jasné mantinely. Žena v červenom pulóvri rozdávala úsmevy a pozdravy. Doviezli ju na najnovšom modeli drahej značky auta. Viem, čo bolo napísané na danom papieri. Na tanieri sú naložené zemiaky so syrom. Z filmov mám rád horory aj sci-fi trilery. Spotrebiče rôznej značky majú rovnaké motory. Do tlačiarne sme doplnili farebné tonery. Stryná si robí pestovateľské záznamy o oleandri.

Diktát na podstatné mená ženského rodu

Diktát pre 6. ročník

Na polici sú uložené porcelánové misky, vázy a tácky. Všetky prednášky sa niesli v duchu vznešených ideí. Prišli obidve Andrey. V pivnici sú odložené kvetiny. Nájdeš tam celé zbierky orchideí, nejaké fialky a iné izbové rastliny. Dolej bielej orchidei trochu vody. Podaj to Andrei. Z knihy som si vypísala nové myšlienky a idey. Mám ju požičanú od Lei. V sieti sú chytené tri malé mušky. Z pecí šľahali iskry.

Diktát pre 5. ročník

V našej peci myši pištia. Tvoje knihy, fotky a iné vzácnosti sú odložené v krabici hore na skrini. Modré šaty boli pohodené na posteli. Z neďalekej farmy sa ozývajú kravy, kozy i husi. Oblohou preletel kŕdeľ divých husí. Na košeli ostali škvrny od krvi. Mnoho odpovedí na otázky vedel len tak z hlavy. Učil sa na skúšky prevažne v noci. Hneď po večeri si bral svoje poznámky a odišiel do izby. Venoval tomu niekoľko nocí. To sú známky jeho usilovnosti.

Diktát na podstatné mená ženského a stredného rodu

Diktát pre 5. ročník

Osvetlenie na ulici zabezpečujú lampy, ktoré však po polnoci zhasnú. Malé deti sa niekedy v noci boja, že k nim prídu mátohy, či iné príšery. Na úbočí polí rastú poľné trávy. Preplával na lodi dve rieky, no v mori ho dostali divoké vlny. Na tvoje narodeniny ti prajem veľa lásky a spokojnosti. Na dané otázky sme našli niekoľko odpovedí. Je ťažké sa dopátrať pravdy. Po tvári jej tiekli slzy radosti. V bani v Kremnici sa ťažili zlaté rudy.

Diktát na podstatné mená stredného rodu

Diktát pre 5. ročník

niekoľko prianí, z gymnázií, malé žriebä, klasy rôznych obilí, uskladnené vo vreci, úprava parkovísk, mláďatá zvierat, hravé kozľa, v dávnom období,  hudba populárnych rádií, práca na poli, úpätie hôr v pozadí, plávanie v mori, vďačné vnúčence, prednáška o behaní, desatoro prikázaní, v prvom prikázaní, zbierka diplomov a ocenení, nájsť radosť v maľovaní a inom tvorení, návody rôznych cvičení

Diktát na pomnožné podstatné mená 1

Diktát pre 7. ročník

Vysoké Tatry sú príčinou pre mnohé príchody zahraničných turistov do našej krajiny. Trápili ho silné rozpaky. Mala oblečené sviatočné šaty a jej vlasy boli upravené. Chytila do rúk nožnice a začala výkresy strihať. Chcel sa naučiť hrať na hudobnom nástroji, no husle boli pre neho príliš náročné. Lepšie mu to šlo na klavíri. Obidvaja chytili do rúk gitary a hrali popevky známych piesní. Berme lyže aj sane, Donovaly sú už zasnežené. Priedušky, priedušnica a pľúca sú dýchacie orgány. Jej ústa zvýrazňujú veľké pery. Nové periny sú príjemné, spalo sa mi v nich ako v páperí. 

Diktát na pomnožné podstatné mená 2

Diktát pre 7. ročník

Pri dverách sú opreté hrable aj vidly. Rád sleduje všetky preteky aj dostihy. Kedysi boli osýpky veľmi vážnou chorobou. Ľudí trápili aj spalničky a suchoty. Pozrel sa na hodinky a rýchlo preskočil vráta. V memoároch sú zapísané mnohé udalosti dejín. V našej kultúre sú zaužívané rôzne sviatky. Na Dušičky sa chodieva na hroby zapaľovať sviečky a spomínať na blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. Advent trvá štyri týždne pred Vianocami. Vo februári sú Hromnice. Fašiangy končia a nasleduje pôst až do Veľkej noci. Hodiny na veži odbili polnoc. Kachle vyhriali celú izbu. Do komody si uložil všetky svoje ponožky, trenírky, tepláky aj rifle. Kabáty a obleky visia v skrini. V novom pulóvri a slušných nohaviciach sa necíti príliš pohodlne.

Diktát na pomnožné podstatné mená 3

Prázdniny sú predo dvermi. Už dávno som vybrala slnečné okuliare a letné šaty. Naše ústa sú v úsmeve, letný vzduch dýchajú naše pľúca. Kam pôjdeme tieto prázdniny? Možno Piešťany. Z kúpeľov sa vždy vraciame oddýchnutí. Alebo Tatry? Donovaly? Žiadne rozpaky, všade dobre, keď sme spolu. Otec si v pokoji číta noviny. Už aj on vytiahol krátke nohavice. Vidly odložené, hrable o vráta opreté, dnes sa roboty nechytá. Lenivá atmosféra prázdnin to zapríčinila. A akýsi zvuk huslí k nám z diaľky dolieha.

Podstatné mená – teória 

Podstatné mená – cvičenia