Diktáty pre 4. ročník

Diktáty pre 4. ročník

Diktáty na spodobovanie a priamu reč

Priama reč

„Prídeš zajtra na krúžok?“ spýtala sa moja kamarátka Monika. „Nie, idem s rodičmi na návštevu k strýkovi,“ odpovedal som. „A prečo musíte ísť zajtra?“ nechápala Monika. Ani ja som nevedel, prečo vlastne zajtra, a tak som jej len povedal: „Asi preto, že inokedy môj ocino nemá čas. Musí stále pracovať.“ Monika bola chvíľu smutná, no chcela ma potešiť: „Nevadí, aj nabudúce budeme robiť určite niečo zaujímavé.“ „Už teraz sa teším na budúci týždeň,“ s úsmevom som povedal, „len mi musíš potom pripomenúť, čo si máme doniesť.“ „Určite nezabudnem!“ nadšene vykríkla Monika.

Spodobovanie

prekročil prah, včela letí, hoď mi loptu, loď pláva na mori, pečieme chlieb, príbeh o jednom dievčati, vyšiel z pivnice, pozerám z okna, poďte dnu, rozpráva sa s otcom, príď ku mne, vtáčí spev, vchod do hradu, plot pred domom, slivky a jablká, holub na streche, pes a mačka, hneď teraz, ľudský mozog

Zo všetkých chlapov bol najmocnejší. Lekár odporučil domácu liečbu. Poď už domov. Treba poutierať prach na skriniach a upratať v izbách aj v pivnici. Prekročil so mnou prah dverí a zavrel vchod. Vo vzduchu poletujú včely aj iný hmyz, aj keď je vonku ešte stále chladno. Náš pes je veľmi roztopašný. Roztrhal rohožku, vložky so topánok, obrus na stole aj otcove papuče. Vytiahol zo zásuvky ponožky aj pančuchy. Mamu z toho rozbolela hlava. Otec sa veľmi rozzúril. Povedal, že ho treba skrotiť.

Ďalšie diktáty na spodobovanie

Diktáty na všeobecné a vlastné podstatné mená

planéta Mars, rieka Hron, horehronské nárečie, Trenčiansky hrad, trenčianske obchody, koník Pejko, Popoluška, Zlatovláska aj iné víly, časopis Život, Spišský Štvrtok, Spišský hrad, Univerzita Komenského, Námestie Janka Kráľa, Štúrova ulica, Zelená ulica, štúrovský pravopis, židovské náboženstvo, Židia v Izraeli, Východoslovenský kraj, Potraviny, jánošíkovské povesti, Jánošíkov poklad, Tichý oceán, Veľká Británia

Presťahovali sme sa zo Žiliny do dedinky s názvom Biely Potok. Moja teta Mirka býva v Spišskej Novej Vsi. To je na východnom Slovensku. Cez Bratislavu preteká rieka Dunaj. Náš dedo žije na Orave. Chová zajace aj sliepky. Má psíka s menom Šarik a mačku Lízu. Moje najobľúbenejšie rozprávky sú Pyšná princezná a Popoluška. Princezná Krasava bola veľmi namyslená a pyšná. Poliaci, Česi aj Slováci sú príbuzné národy. Náš štát sa nazýva Slovenská republika. Švédsko, Nórsko aj Fínsko sú škandinávske krajiny, nachádzajú sa na severe Európy. Planéta Merkúr je najbližšie k Slnku. Ján Smrek je významný slovenský básnik.

Ďalšie diktáty na vlastné podstatné mená