Diktát na tvrdé a mäkké spoluhlásky

Diktát na tvrdé a mäkké spoluhlásky 1

Smrek pri jazere sa dotýkal širokej plytčiny. Z košatej lipy padá lístie. Celá krajina hýri farbami. Zľahka som sa nadýchol a zacítil v povetrí jeseň. Janov čin ma chytil za srdce. Kývol hlavou a v ruke držal dýku. Bál som sa jeho pochybenia. Chýbal mi niekto blízky. Za obzorom stúpal dym.

Diktát na tvrdé a mäkké spoluhlásky 2

Natrhal som kyticu lúčnych kvetov. Na dvore sa pobehovala hydina. Pokvapkal cibuľu citrónom. Malo to kyslú chuť. Cínový vojačik sa nehýbal. Bál sa cisára. Ten strach ho veľmi týral. Nechcel spraviť chybu. Bol veľmi citlivý. Celý týždeň čítal z čítanky tú istú rozprávku. Potreboval oddych od života na cisárskom dvore.

Diktát na písanie i/í,y/ý po spoluhláske l

Blýskanie naznačovalo, že búrka je už pomerne blízko. Kôra starej lipy bola obrastená lišajníkom. Les napadol lykožrút. Lyžica sa na slnku ligotala. V detstve čas plynie pomaly. Lyrika je súčasťou literatúry. Praješ si limetkovú limonádu alebo lipový čaj? Drž sa svojej línie, nedaj sa ovplyvniť!

Dejú sa neslýchané udalosti. Palác oplýva bohatstvom. Dieťa vzlykalo pri blikajúcich svetlách. Líza študentovi lýcea veľmi lichotila. Chválila jeho liberálne názory. Pocítil bolesť v lýtku. Klimatické zmeny sú výsledkom viacerých vplyvov.