Diktáty pre 5. ročník

Diktáty na podstatné mená

Naši volejbalisti v súťaži dokázali, že sú schopní výhry aj vytrvalosti. Nemusia byť vždy víťazi, aby preukázali svoje sily a talenty. Na športovom sústredení sú rôzne možnosti hrať kolektívne hry aj individuálne športy. K dispozícii sme mali lopty, tenisové rakety, činky či iné sortimenty športových náradí. V telocvični sa stretli športovci rôznych zameraní. Boli tam študenti gymnázií, no zúčastnili sa aj iné stredné školy. Prebiehali tam rôzne aktivity ako skoky do výšky, behy na krátke aj dlhé vzdialenosti. Je dobré žiť v zdraví a v snaživosti.

V kufri mal odložené svoje doklady a iné osobné veci. V kalendári má poznačené sviatky, prázdniny, narodeniny známych ľudí a iné významné dni. Všetky darčeky od sestry má odložené v krabici, vyložené na skrini. V kvetináči pestuje niekoľko farebných orchideí. Orchidey sú vkusné izbové kvety. Cestou kúpil kyticu ruží, ktoré podaruje pani Márii. Má pre ňu aj pekné vety plné blahoželaní. Má dnes totiž okrúhle narodeniny. Všetky oslavy sú plné radosti a veselých ľudí. Sviečky, torty, zákusky, stuhy, dary to všetko nájdeme na oslave narodenín.

Ďalšie diktáty na podstatné mená

Diktáty na prídavné mená

Ranný vzduch býva veľmi svieži. Bol slnečný letný deň. Čierny čaj osladil včelím medom. Hadí jed nemusí byť jedovatý. Ujovi synovia sú si veľmi podobní. Najstarší syn je trochu vyšší ako ostatní. Posledný deň prázdnin sme strávil v babkinej záhrade. Celý deň bol veľmi slnečný až horúci. Zvedaví kamaráti nazerali do starých kníh. V horúcich dňoch je potrebné dodržiavať pitný režim. Nový školský rok začnem s peknými spomienkami prázdninových zážitkov.

starí rodičia, dlhý spánok, malý brat, nesmelí chlapci, sokolí zrak, otcovi kolegovia, líščí kožuch, líškin chvost, orlí zobák, hnedý koberec, zimný čas, psí brechot, sladký koláč, horúci čaj, menší priestor, veľký dom, Katkina mačka, slepačí vývar, zeleninový šalát, medvedí brloh, veveričkin oriešok, nebezpečný úsek, smelí vojaci, múdry človek

Boli sme už veľmi hladní. Na obed sme mali hovädzí vývar a kurací rezeň so zemiakovým šalátom. A po obede sladký dezert: ovocný pohár s čokoládovým pudingom. Mamin recept je vždy ten najlepší. Na návšteve u starých rodičov sme pili jablkový mušt a vychutnávali starkine zásoby domácich pečených keksov. Okúsili sme aj pravý včelí med od strýkových včiel. Čas strávený u nich je veľmi príjemný. Obidvaja sú veľmi milí. Sú to mamini rodičia, otcovi rodičia sú momentálne odcestovaní.

Ďalšie diktáty na prídavné mená