Diktát na veľké a malé písmená

Diktát na veľké a malé písmená 1

Ja, otec a môj brat Jakub sme boli na výlete do Vysokých Tatier. Zobrali sme so sebou aj nášho psa Lajka. Doviezli sme sa do vlakovej stanice Štrba a odtiaľ do obce Štrbské Pleso. Prvý deň sme si spravili prechádzku okolo Štrbského plesa. Spali sme v hoteli Kriváň. Druhý deň sme zašli až na Chatu pod Rysmi, kde sme ostali na noc. Ráno sme vyšli na vrch Rysy. Videli sme niekoľko tatranských plies a mali sme pekné výhľady na mnoho tatranských štítov. Podľa mňa najzaujímavejší je Kriváň. Zazreli sme aj Gerlachovský štít, ktorý je najvyšší zo všetkých štítov Vysokých Tatier a zároveň najvyšší vrch Slovenska.

Diktát na veľké a malé písmená 2

Navštívili sme Bratislavu, hlavné mesto Slovenskej republiky. Boli sme na exkurzii v Slovenskej národnej galérie. V Bratislave sa nachádza aj budova Národnej rady Slovenskej republiky. Známou bratislavskou pamiatkou je aj Dom svätého Martina. Historické jadro tvorí mestská časť Staré Mesto. Neďaleko je veľký park Sad Janka Kráľa. Spoza Dunaja je pekný pohľad na Bratislavský hrad.

Diktát na veľké a malé písmená 3

princezná Zlatovláska, Slovenské národné divadlo, Môj brat Robinson (dielo), môj brat Marek, Nízke Tatry, tatranské štíty, Lomnický štít, slovenské divadlá, Poliaci sú veľkí kresťania, štúrovci písali básne, Južná Amerika, severná Európa, Filozofická fakulta Univerzity Komenského, Hviezdoslavovo námestie, Ulica Janka Kráľa, Tichá ulica, Ulica svornosti, Popradské pleso vysychá, stanica Štrbské Pleso, časopis Krásy Slovenska, bratislavské ulice, Štúrov brat, štúrovský pravopis, hviezdoslavovský verš, Hviezdoslavove eposy, Jánošíkov poklad, jánošíkovské povesti, planéta Jupiter, rieka Hron, Stredoslovák, Banskobystrický kraj, banskobystrické sídliská

Diktát na veľké a malé písmená 4

Na Slovensku žije veľká národnostná menšina Maďarov aj veľká etnická skupina Rómov. V Afrike väčšina obyvateľov sú vyznávači  islamu, ktorí sa nazývajú moslimovia. Bratislavčan, Záhorák, ale aj Stredoslovák nerozumejú nárečiu na východnom Slovensku. Severné Írsko patrí do Veľkej Británie. Rodina Štúrovcov žila v Modre. Predstavitelia slovenského romantizmu sú štúrovci. Vtedy vychádzal časopis Slovenské pohľady. Neujala sa Bernolákova slovenčina, aj keď bernolákovský pravopis bol jednoduchý.

Diktát na veľké a malé písmená 5

Peter Veľký bol významným cárom Ruskej monarchie. Vianoce sú obľúbenejšie ako veľkonočné sviatky. Býval som na Ulici Janka Kráľa, no presťahoval som sa na Námestie sv. Alžbety. Podľa mníchov františkánov je pomenované Františkánske námestie. Chirurgické oddelenie Vojenskej nemocnice v Ružomberku. Kostol aj Mestský úrad v Nitre sídli na Námestí slobody. Potrebujem ísť na mestský úrad. Vystúpili sme na stanici Štrbské Pleso. Štrbské pleso bolo zamrznuté.

Diktát na veľké a malé písmená 6

Ľudovít Štúr uzákonil spisovnú slovenčinu na základe stredoslovenského nárečia, pretože  bernolákovčina sa neujala. No Štúrovej slovenčine rozumeli nielen Stredoslováci, ale aj Záhoráci, Slováci zo severu a celé východné Slovensko. Severná Kórea je krajina východnej Ázie, kde vládnu komunisti. Boli sme  na dovolenke pri priehrade Ružinná, kde sme sledovali kormorána čierneho a iné vodné vtáky. Nachádza  sa to v obci Divín, v Lučeneckom okrese v Banskobystrickom kraji.

Diktát na veľké a malé písmená 7

Študujem ekonómiu na Ekonomickej fakulte Univerzity Mateja Bella. Moja sestra Dáška navštevuje ešte strednú školu. Bývam na Ulici mieru. Je tam veľmi čisto a pekne, no nie všetky bratislavské ulice sú také. Potrebujem niečo vybaviť na mestskom úrade. Známy Mestský úrad v Žiline sa nachádza na Námestí sv.  Alžbety. Presťahovali ho z Hviezdoslavovho námestia. V obci Sklabinský Podzámok sa nachádza Sklabinský hrad. Obcou Bystrý Potok preteká rieka s názvom Bystrý potok.

Diktát na veľké a malé písmená 8

Kráľovstvo Veľká Británia je ostrovným štátom v západnej Európe. Hlavným mestom je Londýn, ktorým preteká známa rieka Temža a úradným jazykom angličtina. Krajina je tvorená viacerými národmi, okrem najpočetnejších Angličanov sú to Škóti, Velšania a obyvatelia Severného Írska. Hlavným náboženstvom je kresťanstvo, no žije tam aj mnoho moslimov. Nedávno krajina opustila Európsku úniu. Medzi anglicky hovoriace krajiny patria aj: Severná Amerika, Austrália, Nový Zéland, Írsko. V krajinách Južnej Ameriky zas budeme počuť španielčinu alebo portugalčinu.

Diktát na veľké a malé písmená 9

Naobedovali sme sa v reštaurácii U babičky. Otec si zatiaľ prečítal celý denník Pravda. Ja som si pozeral svoju novú encyklopédiu s názvom Vesmír od vydavateľstva Ikar. Čítal som si o planéte Jupiter aj o Halleyho kométe. Študoval som ako všetky planéty našej Slnečnej sústavy, teda aj naša Zem obiehajú okolo Slnka. Sedel som pri tom na zemi a slniečko príjemne hrialo.

Diktát na veľké a malé písmená 10

Keď bol Peťko malý, mal rád rozprávky o Indiánoch, napríklad o indiánskom chlapčekovi s menom Orlie pierko. Maminka mu čítavala rozprávky od Dobšinského. Jeho najobľúbenejšie boli O Valibukovi a Tri zlaté vlasy deda Vševeda. Teraz je už veľký chlapec, už neverí na víly a drakov. Už sám je poriadnym valibukom. No stále ho zaujíma indiánska tematika. Vie, že Indiáni sú pôvodní obyvatelia Ameriky. Rád číta aj povesti, napríklad o hradoch, o Jánošíkovi a o iných zbojníkoch. Celkovo jánošíkovské alebo rytierske povesti sú pre chlapcov zaujímavé. Peťovi sa páči aj povesť o Bielej pani na Bratislavskom hrade. Zaujímavá je aj povesť s názvom: Studňa na Devíne.

Diktát na veľké a malé písmená 11

Naša krajina, Slovensko, je známa mnohými pohoriami. Najvyšším pohorím sú Vysoké Tatry, kde sa nachádza najvyšší vrch Gerlachovský štít. V tatranských kopcoch je hranica s Poľskou republikou. Navštevované pohorie je aj Malá Fatra, s pozoruhodným vrchom Rozsutec. Zaujímavé rokliny sú v Slovenskom raji. Najvyšší vodopád v Nízkych Tatrách je Brankovský vodopád, neďaleko vrchu Brankov, ktorý sa nachádza na Liptove nad obcou Biely Potok.

Diktát na veľké a malé písmená 12

Známym turistickým miestom je banské mesto Banská Štiavnica, známa Námestím Svätej Trojice. Turisti navštevujú Starý zámok aj Banské múzeum v prírode. Mesto je zapísané v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Zaujímavým mestom je aj Kremnica, ležiaca v okrese Žiar nad Hronom, v severnej časti Tekova. Mestom preteká Kremnický potok. Turistov zaujíma Kremnická mincovňa, Kostol svätej Kataríny a aj veľmi pekný park Zechenterova záhrada. Každoročne sa tu organizuje festival Kremnické gagy. V Kremnických vrchoch neďaleko obce Kremnické Bane sa nachádza geografický stred Európy, pri gotickom Kostole svätého Jána.

Diktát na veľké a malé písmená 13

Na Veľkú Moravu prišli Cyril, pôvodným menom Konštantín Filozof, a Metod. Priniesli k nám kresťanstvo a písmo hlaholiku. Predtým Slovania uctievali viacerých bohov: napríklad Peruna alebo Vesnu. Hovorili, že na každého svieti slnko rovnako. Veľkomoravská ríša bola prvým slovanským štátom. Syn Márie Terézie, cisár Jozef Druhý, uzákonil na území Habsburskej monarchie Tolerančný patent. Tento dokument zrovnoprávnil katolíkov, protestantov aj pravoslávnu cirkev. Karol Prvý bol posledným cisárom Habsburskej monarchie. Bolo to v období prvej svetovej vojny.

Diktát na veľké a malé písmená 14

V Kanade je úradným jazykom francúzština, V Spojených štátoch amerických angličtina a v štátoch Južnej Ameriky väčšinou španielsky jazyk. Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska je štát západnej Európy, ktorý sa rozprestiera na Britských ostrovoch. Už nie je súčasťou Európskej únie. Briti sú hrdí na monarchiu, no Škóti to vnímajú ináč. Česi, Slováci aj iní Stredoeurópania majú štátne zriadenie republiky. Na Slovensku väčšina obyvateľstva sa hlási ku kresťanstvu. Sú to predovšetkým katolíci.

Diktát na veľké a malé písmená 15

Rodina Kováčovcov sa presťahovala z východného Slovenska, z mesta Hanušovce nad Topľou do Bratislavy. Teraz bývajú v Karlovej Vsi na Ulici Jána Stanislava. Človek nemusí byť vegetarián, no mal by jesť dostatok zeleniny, aby mu nechýbal vitamín C a iné stopové prvky, ako napr. horčík. Chystám sa na koncert českej skupiny Kabát, ktorý sa uskutoční v Bratislave na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu. Mojím obľúbeným literárnym dielom je francúzsky román Bedári od Viktora Huga. Zo stanice Čierna nad Tisou odchádza rýchlik Dargov.

Diktát na veľké a malé písmená 16

Automobilová značka Alfa Romeo je talianskeho pôvodu. Najčastejšie z automobilových značiek na slovenských cestách vidíme Škodu Fabiu. A celkovo škodovky sú na Slovensku obľúbené. Slovenská republika nemá prístup k moru. Na dovolenku sa chodieva do Chorvátska alebo do Talianska k Jadranskému moru. Každé náboženstvo uctieva iného boha, islam Alaha, kresťania Pána Boha. Všetci Štúrovi prívrženci sa nazývajú štúrovci. Ľ. Štúr uzákonil spisovnú slovenčinu, no štúrovský pravopis sa zmenil.