Súkromný list

Aj keď v súčasnosti sa už listy píšu len výnimočne, nie je na škodu pripomenúť si staré časy, keď ešte neexistovala elektronická pošta a písali sa klasické listy, ktoré sa vložili do obálky a vhodili do schránky. Takáto forma komunikácie však mala aj svoje čaro. List v obálke niesol svoje tajomstvo. V každom prípade napísanie súkromného listu je častou školskou úlohou, preto školáci ešte stále potrebujú vedieť, ako sa listy píšu.

Súkromný list na rozdiel od formálneho je adresovaný niekomu, koho dôverne poznáme, kto je zvedavý na to, ako sa máme. Preto v súkromnom liste píšeme o sebe, o tom, čo máme nové, nejaké naše nové zážitky a postrehy zo života. Pripúšťa sa používať aj hovorové či slangové slová. Aj keď píšeme o sebe a svojich blízkych, patrí sa aj adresovaného spýtať, ako sa on má, ako žije atď. a ak je to odpoveď na jeho list, tak poďakovať. Na obálke na pravú stranu napíšeme adresu človeka, ktorému list posielame a na ľavú stranu hore našu adresu. List začíname oslovením, končíme pozdravom, prípadne doplníme P.S. Dole na liste uvedieme miesto a dátum. Nezabudnúť písať veľkým písmenom zámená smerujúce na adresovaného ako je Ty, Tebe, Tvoj.

Súkromný list – vzor

Milá teta Dáša!

Tvoj list nás všetkých veľmi potešil. Sme veľmi radi, že sa máte dobre a aj, že strýko už vyzdravel. Všetci sme sa zhodli, že píšeš veľmi vtipne a pútavo a tak, keď nájdeme v schránke list od Teba, tešíme sa, ako celá rodina zasadne, mama číta Tvoje vety a my sa smejeme a všetko si vieme živo predstaviť.

No a teraz niečo o nás. Ocino tieto dni musí ostávať v práci dlhšie, a tak chodieva domov až večer a je unavený, takže ho skoro ani nevidíme. Blížia sa však prázdniny a ocko nám sľúbil, že si vybaví dlhú dovolenku, možno až dva týždne, takže budeme chodiť na výlety. Hovorí, že ak bude dobré počasie, vezme mňa aj Adama na ryby a budeme spať v stane. Bolo by to  dobré, už teraz sa teším. Maminka by však musela ostať doma, pretože Samko je ešte malý na také niečo. Na budúci rok však máme v pláne ísť na dovolenku už aj s ním, však už bude väčší. Ináč Samko začína chodiť. Zatiaľ ho ešte treba držať za ruku, no veľmi sa mu to páči. A tak sa s ním hráme raz ja inokedy Adam, aby sme mame trochu pomohli.

No a čo v škole? Ani sa nejdem dajako o tom rozpisovať. Učenie vyše hlavy. Z každého predmetu nás teraz čaká koncoročný test. Už sa teším až budú známky uzavreté. Ideme celá trieda na koncoročný výlet do Bojníc. Veľmi som tomu rada, hlavne kvôli zoologickej záhrade. Veď vieš zvieratká, to je moje. A vysvedčenie bude celkom dobré, ak si opravím dejepis, budem mať len dve dvojky. Aj mama bola na rodičovskom a povedala, že je spokojná. Horšie je to s Adamom. Tomu hrozí trojka zo slovenského jazyka a nebude mať veľa jednotiek. Však ho poznáš. Najradšej by od rána do večera len futbal hral, ale aby trochu nad knihami posedel, to veľmi ťažko. Mama naňho veľa razy aj kričí, čo ho musí do učenia nútiť. To hádam malý Samko nebude taký.

No a aké vysvedčenie bude mať malá Martinka? Určite dobré však? Veď ona je šikovná a ako so písala, veľmi usilovná. Som zvedavá, čo povie na školu ona. Však už má prvý rok za sebou. Určite cez leto si nájdeme čas a prídeme Vás navštíviť. No a samozrejme aj my očakávame, že prídete aj vy k nám. Však ešte sa dohodneme telefonicky. Zatiaľ sa teda majte pekne, všetci aj Vás srdečne pozdravujeme a tešíme sa až sa stretneme.

S pozdravom Tvoja neter Zuzka.