Odpoveď na Cvičenie na prídavné mená, zámená a číslovky

Bratovi spolužiaci nevyhrali plavecké preteky, skončili až ako štvrtí. Na prvom mieste sa umiestnili traja usilovní chlapci z dedinskej školy. Aj keď boli najlepší, ostali skromní. Jeden z nich bol mimoriadne talentovaný. Je to Jankin brat. Janka je sesternicina kamarátka. Bystrým sokolím pohľadom ma našiel v dave kričiacich malých detí. Zdalo sa mi, že je smutný, no jeho nadšený tón hlasu ma presvedčil o opaku. Hovoril ten istý príbeh už hádam stý, ak nie tisíci krát. Vedel som, že pre neho je to dôležitý okamih, a tak som bol ochotný počúvať jeho hlasný smiech a pozerať sa na opičí výraz v detskej tvári.

1. Podčiarkni v texte všetky prídavné mená a doplň ich do tabuľky, podľa toho, či sú akostné, vzťahové alebo privlastňovacie a podľa toho, o aký skloňovací vzor ide:

Akostné                                          Vzťahové                                   Privlastňovacie

pekný                          usilovní, skromní,                         plavecké, dedinskej,

talentovaný, bystrým                    detskej

malých, smutný, nadšený

dôležitý, ochotný, hlasný

cudzí                        najlepší

 

páví                                                                                     sokolím, opičí (vzťahové živočíšne)

otcov                                                                                                                                       bratovi

matkin                                                                                                                            Jankin, sesternicina

2. Vyhľadaj v texte všetky zámená a urči jeho druh:

Osobné: z nich, ma, mi, pre neho

Privlastňovacie: jeho

Ukazovacie: to

Vymedzovacie: ten istý

3. Vyhľadaj v texte všetky číslovky a urči ich druh:

Základné: traja, jeden

Radové: štvrtí, prvom

Násobné: stý krát, tisíci krát

Rate this post