Diktát na spodobovanie

Diktát na spodobovanie 1

Krajom sa prehnala prudká víchrica. Zvalila nám v záhrade plot a prevrátila sud. Starý dub však odolal jej sile. Iba žaluď za žaluďom cupkali do trávy. Na poli sa zvíril prach. Ježko so svojou rodinkou sa rýchlo ukryl do bezpečia. Len psa Dunča nepustila mocná reťaz do domu. Nebolo to ľahké. Víchrica pominula a opäť sme počúvali bzučanie včiel a spev vtákov. Mamička nám medzitým upiekla krehký koláč.

Diktát na spodobovanie 2

Zas je tu zima, prišiel mráz, napadol sneh. Niektoré vtáky odleteli na juh. Včielky aj iný hmyz sú vo svojich úkrytoch. Líška má svoj kožuch a medveď sa uložil na zimný spánok. Aj doma sme mali chlad. „Daj si čaj a med!“ prikázala mi mama. Strýko prekročil prah a vstúpil do izby. Pripravil drevo pred krb. Spýtal som sa ho: „Porozprávaš nám svoj príbeh?“

Diktát na spodobovanie 3

Diktát pre piaty až šiesty ročník

Medveď je strážca divočiny. Lesom sa ozýval spev vtákov a včelí bzukot. Z vďaky doniesol kyticu lúčnych kvetov. Padal sneh ľahký ako perie. Dážď cupitá na strechy domov. V našej záhradke vzklíčili prvé semienka. Roztopený sneh odkryl polámané halúzky stromov. Jedz čierny chlieb s maslom. Môžeš si dať aj med. Odpustil mu bez výčitiek. Rozlúčil sa jediným kývnutím rukou.

Pod stromom v tráve rastie hríb. Dravý vták prudko vletel medzi kopce. Ježko sa ihneď pohol. Myš zachránila jedno z mláďat pred dravcom. Včelí med je veľmi zdravý. Aj medveď ho má rád. Vladko ochutnal ovocný plod priamo zo stromu. Plot oddeľoval ovocný sad od iných záhrad. Zuzka preskočila cez prah domu a vbehla otcovi priamo do náručia.  Povedz mi pravdu, dievča milé.